Tel: (+353) 53 9377308

Academic Awards September 2016

Academic Standards

It is our policy to encourage high academic standards and our expectation is that at least 95% of our students will go to 3rd level education. The timetable is designed to offer the best opportunities to students to maximize learning:

•  Continuity is seen as an advantage to teaching the full programme in a systematic fashion, therefore, as far as possible students retain the same teacher for the individual subjects for the three years of Junior Cycle and the two years of the Senior cycle

•  Teaching staff rotate classes so that each member of staff is given the experience of teaching at all levels and students benefit from this experience.

•  Staff members are encouraged to participate in in-service training.

•  Formal tests are held twice every year and the results posted home

Every September, after the Beginning of Year Mass, Awards are presented to :

•  the students who get the highest results in the Leaving & Junior Certificate examinations. (see below)

•  the students who achieve Outstanding Results in the Junior Certificate exams., i.e. Grade A in 5 or more subjects at Higher Level. (see Awards/JC Outstanding Results)

•  the student in each class who gets the highest class average in the end of year tests. (see below)

A photograph of each award winner is taken and a copy sent home. Notice of these award winners is sent to the local papers and also put into the bi-monthly newsletter,which is posted home.

In January and September, Certificates are awarded to each student who gets first in each subject in the Christmas & Summer House exams.  At this time Awards are also given to the Boy and Girl in each class who has improved most in each subject.   Again  photographs are taken and copies sent home.

Group photographs of award winners and those who received certificates are framed and displayed on the walls throughout the school.

 

Academic Award Winners – House Examinations 2016
   
Aidan I Joan Maher, Ballon & Sam Holmes, Kiltealy
Bríd I Lorna Fortune, Strahart & Ben Holmes, Kiltealy
Colm I Agata Farioli Vecchioli, Bree & Kevin Ye, Enniscorthy
Padraig I Aaron O’Byrne-DoranLauren O’Byrne-Doran, Cooladine
Victoire I Aine Byrne, Camolin, & Michael Malcolmson, Camolin
   
Aidan II Robert Murphy, Ferns,  & Niamh O’Dowd,  Camolin
Bríd II Brian Lee, Ballygarrett  & Lisa Doran, Monamolin
Colm II Ciara Carroll, Clonegal, & Ben Kidd, Tomnalossett
Padraig II Lauren Cullen, Ballindaggin & Adam Jordan-Kelly, Boolavogue
Victoire II Sarah Phelan, Bree, & Niall Hickey, Clonegal
   
Aidan V Alan Bolger, Ballyboy,  & Clodagh Murphy, Ferns
Brid V Cathal Lee, Ballygarrett
Colm V Aine Murphy , Ballindaggin
Padraig V Peter O’Toole, Ballingale
Victoire V Ciaran Doran, Camolin

 

Academic Award Winners  –  Public Examinations
 

2016

Leaving Certificate

CATHAL LEE, Ballygarrett

Junior Certificate

CIARA CARROLL, Clonegal

CIARA KINSELLA, Camolin                    

NIAMH O’DOWD, Camolin

2015 CORMAC BYRNE, Ballyhogue

DAVID FOLEY, Clonegal

CIAN FITZHENRY &  

ROISIN Ó MUIRÍ, both Kiltealy

2014 JOSEPH MULHALL, Tinahely ORLAGH HICKEY, Kildavin
2013 MICHAEL KIRWAN, Kildavin ALAN BOLGER, Ferns
2012 BRYAN JAMES, Myshall ORLAITH HICKEY, Clonegal
ELAINE MURPHY, Ferns  
2011 NAOMI McDONNELL, Ferns SARAH BYRNE, Ballindaggin
2010 LORRAINE BYRNE , Camolin LISA McDONNELL, Ferns
2009 MARIA TOMKINS, Askamore HANNAH DEACON, Rathnure
2008 SARAH PHELAN , Hacketstown ÁINE HICKEY, Kildavin
  RACHEL KIDD, Ballyclough
2007 ÁINE O’CONNOR, Monart LORRAINE BYRNE, Camolin
2006 JAMES BYRNE, Camolin MARIA TOMKINS, Askamore
2005 JOHN HAYDEN, Camolin JILL KINSELLA, Tinahely
BARRY LEACY, Enniscorthy EOIN YOUNG, Knocknalour
2004 JOANNE CREAN , Enniscorthy LIZA KAVANAGH, Bolinrush
  MAURA KAVANAGH, Kilbride
  BREDA KINSELLA, Kildavin
  CLAIRE MOULDS, Ferns
2003 MARQUERITE HUGHES, Clonegal BARRY LEACY , Enniscorthy
2002 NICHOLAS COSGRAVE , Clonegal EMMA DOYLE, Tullow
2001 NIAMH O’CONNOR, Kiltealy MARQUERITE HUGHES , Clonegal
2000 GILLIAN KIDD, Ballyrankin EMER FITZHENRY, Kiltealy
1999 AOIFE O’CONNOR , Kiltealy LAURA CONNELL-JONES , Bunclody
  NICHOLAS COSGRAVE, Clonegal
  NIAMH O’CONNOR, Kiltealy
1998 CATHERINE FITZPATRICK , Ballycarney GILLIAN KIDD , Ballyrankin
1997 JOHN PAUL O’CONNOR , Kiltealy JASON LARKIN, Ballindaggin
  AOIFE O’CONNOR, Kiltealy
1996 SINEAD ARMSTRONG , Ballycrystal CLARE KAVANAGH, Craanford
1995 ANDREW SHIEL , Ballycadden GAVIN COSGRAVE, Clonegal
1994 ANNETTE KAVANAGH, Ferns SINEAD ARMSTRONG, Ballycrystal

 

 

Contact Us

FCJ Secondary School,
Bunclody,
Enniscorthy,
Co. Wexford
Tel: (+353)53-9377308
Fax: (+353)53-9377981